Australijos mokslininkai ištyrė, koks darbo valandų skaičius per savaitę nekenkia darbuotojams. Detaliai šis tyrimas išspausdintas žurnale „Social Science & Medicine“.
Deja, išvados nepatiks dauguma darbdavių ir Darbo kodekso autorių, kurie svajoje kaip į rezervatus į stiklinius biurus sukišti „biurų planktoną“. Paskaičiuota, kad be žalos sveikatai galima dirbti ne daugiau, kaip 39 valandas. Jei šis laiko limitas viršijamas, tai, kaip tikina tyrimo autoriai, žmogui tai gali sukelti psichinių ir fizinių problemų, nes darbuotojas tiesiog nebeturi laiko teisingai mitybai ir asmens higienai bei šeimai.
Tokios išvados padarytos išanalizavus aštuonių tūkstančių australų duomenis apie sveikatą. Mokslininkai netgi dviems trečdaliams darbuotojų nuo 24 iki 65 metų amžiaus, vidutiniškai dirbančių 40 valandų per savaitę, parekomendavo sumažinti darbui skiriamą laiką. Mokslininkai kaip ypatingą rizikos faktorių išskyrė ir moterų užimtumą, kurių po darbo biure ar gamykloje dar laukia „antra pamaina“ namuose.
Lietuvoje leidžiamas darbo laikas yra 40 val. per savaitę, 8 val. per dieną. Tačiau su viršvalandžiais leidžiamas maksimalus darbo laikas yra 48 val. per savaitę – jei dirbama 5 darbo dienas tai reiškia vidutiniškai 9 val. 36 min. per dieną, daugiausia 12 val. per dieną. Pietų pertraukos į šį laiką neįskaičiuojamas. Žmogus turi teisę oficialiai dirbti „pusantro etato“. Tai reiškia, kad darbe jis praleis 12 valandų per dieną.