Džonas Berarli, žinomas kultūrizmo treneris ir mokslininkas, kartu su JAV žinomu daktaru Spenseriu Nadolski sukūrė rekomendacijas, kurios gali palengvinti žmonių, sergančiųjų II tipo cukriniu diabetu, gyvenimą.
Patarimai liečia maistą ir treniruotes. Pabrėžiame, kad šios rekomendacijos negali būti vertinamos kaip alternatyva gydytojų paskirtam gydymo kursui ir medikamentams. Tačiau ligonių gyvenimą, šalia įprasto gydymo, metodika gali gana ženkliai palengvinti.
Žmonių, kurie serga II tipo diabetu, organizme insulinas nebenaudojamas pagal tiesioginę paskirtį. Kalbant paprasčiau, ląstelės priešinasi šiam hormonui ir nebeskaido gliukozės. Dėl to kraujyje nuolat didesnis nei galima, kad nekenktų sveikatai, gliukozės kiekis.
Žmonėms, kurie nori išlikti darbingais ir išsaugoti sveikatą, reikia nuolat stebėti cukraus kiekį kraujyje ir, jei liga pažengusi pakankamai toli, leistis insuliną.
Paprastai medikai paskiria vieną ar kelis preparatus, kurie stimuliuoja insulino gamybą pačiame organizme ir padeda ląstelėms skaidyti gliukozę. Tačiau vien vaistų neužtenka. Nepakeitus gyvenimo būdo ir nesilaikant gana griežtos dietos, liga progresuoja..
Dieta ir treniruotės sergant II tipo diabetu
Dakataras Nadolskis sako, kad gliukozės kiekį kraujyje mažina dauguma racionų, kurie skirti mesti svorį. Jau seniai pastebėta, kad kai organizme mažėja riebalų atsargos (ypatingai pilvo srityje) gerėja ir insulino poveikis. Įdomu tai, kad nuo šios ligos neapsisaugo netgi žmonės, kurie visą gyvenimą sportuoja. Pavyzdžiui, diabetas konstatuotas garsiam aktoriui, garsėjančiam savo muskulatūra ir raumenų reljefu, Silvestrui Stalonei.
Mokslininkai sako, kad vienas iš tinkamiausių racionų – vadinamoji Viduržemio dieta. Šis racionas leidžia palaikyti priimtiną cukraus kiekį kraujyje ir, jei nepersivalgoma ir kalorijų kūnui trūksta, gerinamos kūno linijomis bei mažinamas riebalinis sluoksnis. Netgi jei idealiai laikotės Viduržemio dietos, tačiau kalorijų bus daugiau nei per parą suvartoja Jūsų kūnas, sumažinti svorio nepavyks. Tai bendra taisyklė, galiojanti visiems, kurie meta svorį.
Viduržemio dietos privalumai
Racionas sudėliotas taip, kad žmogus suvalgo mažiau nei tradiciškai cukraus ir krakmolo, todėl cukraus kiekis kraujyje krenta.
Transriebalai (kurių gausu termiškai apdorotuose pusfabrikačiuose, padažuose, margarine, majoneze) pakeičiami sveikesniais sočiaisiais riebalais – valgoma riebi žuvis, pagardams naudojamas alyvuogų aliejus.
Dėl didelio augalinio maisto kiekio organizmas gauna ląstelienos, kuri būtina palaikant normalią virškinamojo trakto veiklą. Be to, augaluose esančios medžiagos didina ląstelių jautrumą insulinui, o ląsteliena leidžia kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, nes lėtėja virškinimo procesas ir medžiagos pasisavinamos ne žaibiškai, kaip, pavyzdžiui, suvalgius rafinuotų produktų, o palaipsniui. Tuo pačiu gliukozė į kraują patenka po truputį, o ne šuoliais.
Treniruotės sergant II tipo diabetu
Sergant diabetu treniruotės padeda kontroliuoti ligą, nes gerėja ląstelių jautrumas insulinui. Mokslininkai teigia, kad efektyviausios ypatingai intensyvios treniruotės. Be to, mankšta ir sportas turi keletą šalutinių poveikių:
Mažėja riebalinis sluoksnis
Gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos veikla
Mažinamas stresas
Tačiau negalima griebti pirmų po ranka pasitaikiusių svarmenų ir imtis krūvių, kurie įveikiami tik profesionalams. Diabetas pakeičia organizmo energijos vartojimą, todėl treniruočių planą būtina aptarti su gydytoju.
Kartus su mediku kuriant treniruočių planą svarbu atsižvelgti į šiuos aspektus:
Kokie vaistai vartojami
Kada geriami medikamentai
Koks cukraus kiekis kraujyje prieš treniruotę ir kaip jis kinta treniruotės metu ir po jos
Ką valgote sportuodami (būtina, kad nebūtų per staigaus gliukozės sumažėjimo)
Kokią sporto šaką pasirenkate