Kodėl stiklainiai su agurkais „šaudo“?

Stiklainiai su konservuotais agurkais, pagaminti namuose, dažniausiai “nušauna” patekus į juos mikrobams. Bakterijos daugindamosios išskiria dujas, kurios išpučia stiklainius.

Dažniausiai konservuose, nepaisant pilamo karšto vandens, išgyvena sporiniai mikrobai. Jų apvalkalas – spora, leidžia jiems ištverti daugelį nepalankių aplinkos veiksnių, taip pat ir kaitinimą iki 100 laipsnių. Pramonėje konservai sterilizuojami 120 laipsnių karštyje, tai sunaikina mikroorganizmus.

Nepakankamas rūgšties kiekis marinate ir konservų laikymas kambario temperatūroje palankiai veikia sporų augimą ir taip vadinamų vegetatyvinių mikrobų formų susidarymą, kurios išskiria dujas, o taip pat ir pavojingus žmonėms toksinus (pavojingiausias yra botulinas).

Kad taip nenutiktų, priminsime taisykles, kurių reikia laikytis namuose konservuojant agurkus bei kitas mažo rūgštingumo daržoves. Prieš dedant į stiklainius, daržoves perrinkite kruopščiai nuplaukite. Griežtai prisilaikykite stiklainių ir dangtelių sterilizavimo taisyklių. Puodą, kuriame sterilizuosite konservus, užpildykite ne vandeniu, o druskos tirpalu (400g druskos litrui vandens). Tokio tirpalo virimo temperatūra yra apie 108 laipsnius, todėl sterilizacija bus patikimesnė.

Prieš konservavimą gerai nusiplaukite rankas su muilu, į marinatą pilkite reikiamą kiekį rūgšties (litrui marinato 3 – 4 valgomieji šaukštai 9% acto). Pagamintus konservus laikykite ne aukštesnėje kaip +8 laipsniai temperatūroje.

Atminkite, kad konservų su “nušautais” ar išsipūtusiais dangteliais vartoti negalima. Tai pavojinga sveikatai.

Panašūs straipsniai