KMI skaičiuoklė – kaip ji nustato kūno masės indeksą?

Kadangi pasaulyje vis sparčiau daugėja nutukusių žmonių, vis aktualesnis tampa kūno masės indeksas. KMI naudojamas nustatyti, ar žmogus turi antsvorio ar jo svoris normalus ar netgi per mažas. Svorio indeksas skaičiuojamas pagal formulę:

KMI = svoris (kg) / ūgis*ūgis (m)

Šia formulę 1832 m. sukūrė belgų matematikas Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Jis nustatė, kad svoris pagal ūgį gali būti susijęs, o tai gali iš anksto nustatyti nutukimo faktą ir didesnę cukrinio diabeto riziką.

KMI skaičiuoklė – kas tai

Kūno masės indeksas nustatomas naudojantis tam tikrą įrankį – skaičiuoklę. Joje yra grafos, kurias užpildžius, integruota formulė pateiks jūsų rezultatą. Tereikė suvesti lytį (vyras, moteris), savo ūgį metrais (per kablelį nurodomi centimetrai), savo svorį kilogramais. Ir tai yra viskas! Suvedus šiuos tris parametrus, sužinosite savo KMI indeksą.

KMI nustatymas ir netikslumai

Tiek vyrams, tiek moterims, kurie yra suaugę, rezultatas bus tikslesnis negu vaikams. Taip yra todėl kad kūno masės indeksas vaikams negali būti taikomas dėl jų nepilno kūno išsivystymo. Mažamečiams ir paaugliams dar augant, jų svoris ir ūgis sparčiai kinta, todėl tai paveiktų KMI skaičiuoklės rezultatus ir sumažėtų rezultato tikslumas. Tikslumo problemų yra ir su sportuojančiais žmonėmis. Taip yra todėl, nes tokie žmonės dažniausiai turi žymiai didesnę raumeninę masę negu įprasti žmonės, kurie neužsiima fizinio krūvio veikla. Tai reiškia, kad į laukelį „kūno svoris“ su suvedamas didesnis skaičius, bet tai tik raumeninė masė, o ne riebalinė, tačiau skaičiuoklė to neatskiria. Ji gali priskirti nutukimo laipsnį žmogui, kuris ką tik sudalyvavo kultūrizmo varžybose, kadangi jis daug sveria, lyginant su paprastu žmogumi. Todėl Sportuojantys.lt rekomenduoja svorio indeksą nusistatyti tik tiems žmonėms, kurie neturi didelės raumeninės masės. Kitu atveju bus susiduriama su netiksliais rezultatais ir tariamu nutukimu, ypač profesionaliems sportininkams.

Apibendrinimas

KMI skaičiuoklė – tai įrankis nustatyti nutukimo faktą, per mažą arba normalų svorį. Šis įrankis yra itin populiarus tarp vyrų, moterų, netgi vaikų ir paauglių. Nors tam tikroms žmonių grupėms šis apskaičiavimas gali būti netikslus, „Sportuojantys“ rekomenduoja nustatyti KMI indeksą tik tada, kai kyla pavojus sveikatai dėl nutukimo, antsvorio ir panašių problemų. Kitu atveju tai bus tik smagus duomenų žaidimas.

Panašūs straipsniai