Kiaušiniai ir jų nauda

Vištos kiaušinis vienas labiausiai paplitusių maisto produktų. Daugelyje šalių būtent šiuo maistu žmonės pradeda dieną. Be to, tai sąlyginai pigus ir lengvai prieinamas maistas. Iš kitos pusės, mažai tiek produktų kelia tokias aršias diskusijas, kaip vištos kiaušinis.

Įdomu tai, kad nors skirtingų veislių vištos deda skirtingų spalvų kiaušinius, jų maistinė vertė nuo spalvos nepriklauso. Kaip jau minėjome, lukšto spalva tai gyvūno veislės ir pašaro, kuriuo lesinami dvikojai, pasekmė. Tačiau Lietuvoje žmonės įsitikinę, kad kiaušiniai turi būti rudi, nes tokie buvo „kaimiški“. Todėl didieji kompleksai sėkmingai prisitaiko prie paklausos ir prekybos tinklams tiekia rudus kiaušinius. Pastarieji netgi šiek tiek brangesni nei balti. Nors, kaip minėjome, jų maistinė vertė visiškai vienoda.

Vištos kiaušinio kaloringumas
100 gramų vištos kiaušinių slepiasi 157 kilokalorijos. Vidutiniškai jis sveria 35-75 gramus. Įdomų tai, kad praktiškai visų rūšių kiaušiniuose 100 gramų kilokalorijų tiek pat, kiek ir vištos. Panaši ir maistinė vertė. Nesvarbu ar tai putpelės, kuri reklamuojami kaip sveiko maisto etalonas, ar stručio kiaušiniai. Tačiau kiaušinis turi būti tinkamai paruoštas, jį geriausiai valgyti minkštai virtą.

Vištos kiaušinio sudėtis
Pagal svorį, kiaušinyje 56% svorio baltymas, 32% trynys, 12% lukštas. Pagrindinės dvi maistinės sudedamosios dalys tai baltymas ir trynys. Baltyme 90% vandens ir 10% baltymų. Trynyje riebalai ir cholesterinas. Būtent dėl jo ir vyksta aršiausios diskusijos. Kas antrą savaitę skelbiami vienas kitam prieštaraujantys moksliniai tyrimai. Vienuose įrodinėjama, kad kiaušinis pavojingas žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, nes didina blogojo cholesterolio kiekį organizme. Kiti tyrimai paneigia šią versiją.

Svarbu tai, kad čia rasite ir 12 skirtingų vitaminų. Maiste gausu vitamino A. Pagal vitamino D koncentraciją kiaušiniai nusileidžia tik žuvies taukams. Taip pat daug В grupės (B6, B2, B3, B1, B7, B5, B12), E vitaminų.
Trynyje gausu riebalų. Tačiau tai daugiausia polinesotieji riebalai.

Taip pat šiame maiste daug kalcio, fosfatų, jodo, vario, geležies, kobalto.

97% vištos kiaušinio sudedamųjų dalių organizmas įsisavina.

Naudingos vištos kiaušinio savybės
Kai kurie tyrimai tikina, kad kiaušiniai gerina nuotaiką, gerina kepenų ir tulžies veiklą, veikia kaip profilaktinė širdies ir kraujagyslių ir onkologinių susirgimų priemonė.

Dėl didelio kalcio kiekio, kiaušiniai naudingi nagams, plaukams ir kaulams.

100 gr kiaušinio kaloringumas ir maistinė sudėtis:

Kalorijos 157

Baltymai 12,7 gr.

Riebalai 10,9 gr.

Angliavandeniai 0,7 gr.

Kokybiškas vištos kiaušinis yra kaloringas dietinis produktas. Vieno vištos kiaušinio maistinė vertė prilygsta 40 g mėsos arba 200 g pieno.

Panašūs straipsniai