Mitybos specialistas Jornas Klasenas rekomendavo maisto produktus, kuri gali padėti ankstyvose kepenų riebėjimo stadijos. Pasak eksperto, liga, kol ji toliau nepažengė, gana gerai gydoma paprasčiausia dieta.
Rekomendacijas pateikia „Focus“ žurnalas.
Plačiau apie sveiką maistą, dietas, mitybos valgiaraščius ir konkrečius mitybos planus rasite los.lt klube.
Pasak J. Klaseno, suriebėjusias kepenis ankstyvoje stadijoje gerai koreguoja dieta. Norint pasiekti pokyčių, eikia valgyti daug augalinio maisto (pupelių, paprikų, grybų, kopūstų, špinatų, cukinijų, ridikėlių, žolelių, salotų, ridikėlių), tinka ir raugintos daržovės, tokios kaip rauginti kopūstai. Be to, ekspertas atkreipia dėmesį į „žaliųjų“ baltymų (pupelių, avižinių dribsnių, riešutų, sėklų, dumblių), produktų, turinčių sudėtingų angliavandenių (duona, ryžiai, makaronai), daržovių, kuriose daug ląstelienos naudą.
Specialistas patarė apriboti vaisių vartojimą, nes fruktozės perteklius lemia „blogojo“ cholesterolio susidarymą ir riebiųjų kepenų ligų vystymąsi, o pirmenybę teikti vaisiams, kuriuose yra mažai cukraus – abrikosams, greipfrutams, citrinoms. Anot jo, nereikėtų valgyti bananų, kriaušių, vynuogių ar mangų. Jis leido į racioną įtraukti uogas.
Be to, J. Klasen pataria apriboti cukraus, įskaitant produktus, kur jo dedama gamybos metu, ir saldiklių vartojimą. Jis taip pat pataria valgyti produktus, kuriuose gausu mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rugščių. Tai sėmenų, alyvuogių, rapsų, kanapių, riešutų aliejai. Ekspertas tokius riebalus vadina teisingais.
Sąsaja tarp kepenų ligos ir konkrečių maisto produktų nėra iki galo aiški (vieno tyrimo duomenimis, kepenims kenkia ir greitasis maistas, saldūs gėrimai su fruktoze, vitamino E, vitamino D, sveikųjų riebalų trūkumas ir kiti veiksniai taip pat gali turėti įtakos), bet tyrimas rodo – atsparumas insulinui ir gausus riebalų rūgščių vartojimas (kai valgoma daug riebaus ir saldaus maisto) sukelia uždegimą ir visam laikui atsirandančius kepenų randus.
Gydytojas pataria mažinti raudonos mėsos, perdirbtos mėsos, labai perdirbto maisto vartojimą: atsisakyti greito maisto, traškučių ir traškučių, greitų sriubų, jogurto, majonezo, kečupo, saldžių dribsnių, su maistu gerti paprastą vandenį. Patartina pusryčiauti.
Žinia kavos mėgėjų džiaugsmui – šis įprotis naudingas kepenims. 2014 m. tyrimas parodė – žmonėms, kuriems buvo kepenų ligų rizika ir kurie gerdavo kavos, mažiau grėsė padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas nei tiems, kurie kavos nevartojo. Be to, vartojančiųjų kavą ir sergančiųjų kepenų hepatitu C (mažesnės rizikos kepenų vėžys) organizmas geriau reagavo į gydymą, lėčiau progresavo kepenų cirozė.