Džonas Berardi, žinomas fitneso treneris, kartu su daktaru Spenseriu Nadolski sukūrė rekomendacijas, kaip be vaistų organizme sumažinti cholesterolio kiekį.
Šios rekomendacijos nėra medikų skirto medikamentinio gydymo pakaitalas, tačiau kartu su tradicinėmis priemonėmis gali padėti atsikratyti organizmą griaunančio per didelio blogojo cholesterolio kiekio.
Pradžiai šiek tiek teorijos. Cholesterolis tai medžiaga, panaši į riebalus, kuri mūsų organizme atlieka gana reikšmingą darbą. Trumpai tariant, gamta sudėliojo taip, kad cholesterolis būtinas kūno funkcionavimui. Bėdos nutinka kai šios medžiagos kraujyje atsiranda per daug. Tada baltymai – lipoproteinai – kurie perneša cholesterolį, tiesiog užstringa ant arterijų sienelių kartu su riebalais, kalciu ir kitomis lastelių išskyromis. Bėgant metams kraujagyslės užanka ir sutrinka visos kraujotakos sistemos veikla.
Svarbus suprasti, kad sąvoka „per didelis cholesterolio kiekis“ nėra visiškai tiksli. Ji gali nusakyti tiek bendrą šios medžiagos kiekį kraujyje, tiek mažo tankio lipoproteinų kiekį kraujyje – taip pat gan dažnai taip įvardinamas „blogasis cholesterolis“. Tačiau terminas kartais vartojamas nusakyti ir trigliceridų kiekį – dar vienos kraujo sudedamųjų dalių – kiekį.
Kokios padidėjusio cholestrolio priežastys? Kartais tai tiesiog paveldimumas, kartais blogas racionas, kai valgoma per daug riebaus maisto ir per mažai daržovių.
Ką daryti, jei jums diagnozuotas padidėjęs cholesterolio kiekis?
Paprastai tam, kad būtų sumažintas pavojingas šios medžiagos kiekis kraujyje, medikai skiria vadinamuosius statinus ir kitus vaistus, kurie veikia šią medžiagą. Blogai tai, jog dauguma vaistų turi ir gana ryškius šalutinius poveikius – silpsta atmintis, sutrinka dėmesio koncentracija, skauda raumenys, mažėja atsparumas fiziniam krūviui, netgi prasideda depresija.
Nors dauguma atvejų vaistai būtini, tačiau vien tik raciono pakeitimas kovojant su liga gali tapti galinga pagalbine priemone. Kartais vien tik dietos užtenka tam, jog cholesterolio kiekis kraujyje būtų ženkliai sumažintas.
Daktaras Nadolski sako, kad jei lipoproteinų kiekis neviršija 190 mg/dl ir žmogus neserga širdies bei kraujagyslių ligomis, diabetu ir nėra kitų pavojingų faktorių, ligonis turi paklausti gydytojo, ar galima atsisakyti vaistų ir pamėginti sumažinti cholesterolio kiekį keičiant maistą ir gyvenimo būdą. Pateikiame ir vieną iš tokios dietos variantų.
Dieta sumažinti cholesterolio kiekį
Pastebėta, kad cholesterolio ir trigliceridų kiekis organizme krenta kai mažėja kūno riebalų procentas. Todėl, jei turite antsvorį, pirma užduotis jo atsikratyti. Daugumai žmonių laboratoriniai tyrimai rodo poslinkius į gerą jau po to, kai prarandami pirmieji riebalų kilogramai.
Nadolski rekomenduoja dietą, kuri paremta dideliu kiekių augalinių produktų. Bendras principas – kuo mažiau pusfabrikačių ir apdorotų produktų. Taip pat mažinama gyvulinės kilmės produktų, kuriuose daug riebalų (paukštiena su odele, riebi jautiena ir kiauliena, sviestas).
Kiekvieną kartą valgant užkandžiuose ar maiste turi būti ir vaisių arba daržovių.
Jei galite, vietoj įprastinių produktų iš grūdų naudokite gaminius iš pilno grūdo miltų. Atsisakykite gaminių iš aukščiausios rūšies miltų – baltos duonos, batonų. Pastebėta, kad pilno grūdo produktų ir chemiškai neapdorotų košių (įprastinių, ne greito paruošimo) naudojimas gali iki trečdalio sumažinti tikimybę, kad jūsų kraujagyslės užsikimš.
Kasdien valgykite ankštinių kultūrų porciją. Jose daug lastelienos, kuri jau virškinamajame trakte „suriša“ cholesterolio turinčius riebalus ir šie nepatenka į kraują.
Valgykite riešutus, saulėgrąžas, riebią žuvį, avokadą ir alyvuogių aliejų. Visuose šiuose produktuose yra naudingų riebalų, kurie mažina žemo tankio lipoproteinų kiekį organizme ir didina aukšto tankio lipoproteinų kiekų (vadinamą gerąjį cholesterolį).
Treniruotės kai cholesterolio kiekis padidėjęs
Treniruotės, kai kombinuojami jėgos ir aerobiniai pratimai, padeda sumažinti cholesterolio kiekį.
Pirmiausia, jei sportas derinamas su mityba, mažėja riebalinis sluoksnis. Be to, mažinamas stresas, kuris yra viena iš blogųjų trigliceridų padidėjimo priežasčių. Be to, mažinama širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo rizika.
Rekomenduojama treniruotis bent 5 dienas per savaitę ir kombinuokite intensyvius bei ramius pratimus. Dirbkite su svarmenimis, tačiau nepamirškite tiesiog daugiau vaikščioti ar bėgioti ristele. Bet koks judėjimas įskaičiuojamas į rekomenduojamas 5 valandas per savaitę. Tai visiškai neturi būti tik treniruotės prabangiame sporto klube.
Maisto papildai esanti padidėjusiam cholesteroliui
Kiekvienas iš pateiktų papildų gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, tačiau prieš juos perkant būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kuris gali kvalifikuotai išanalizuoti Jūsų laboratorinius tyrimus.
Užtenka vartoti bet kurią vieną iš pateiktų medžiagų
Žuvų taukai: omega 3 riebiosios rūgštys trigliceridų skaičių gali sumažinti trečdaliu. Rekomenduojama norma maždaug 4 mg per dieną.
Spirulina: vandeniniai dumbliai. Rekomenduojama norma 4,5 gr. per dieną.
Ryžių mielių ekstraktas: šiame priede yra tų pačių medžiagų, kaip ir statinuose, todėl jį vartoti galima tik leidus gydytojui, kad nebūtų veikliosios medžiagos perdozavimo. Norma 600-1200 mg du kartus per dieną kartu su maistu.
Tirpi lastelina: kaip jau rašėme, lasteliena virškinamajame trakte „suriša“ cholesterolį ir jis nepatenka į kraujotakos sistemą. Dozė 5–10 gr. per dieną.
Šaltinis: Natural treatments for the most common medical problems, Precision Nutrition