Žurnale „Nature Genetics“ paskelbti tyrimų duomenys, kuriame Eksperimentinio genetikos instituto mokslininkai įrodė, jog nutukimas paveldimas ir tėvų perduodamas vaikams.
Tyrimui naudotos pelės – patinai ir patelės – kurios kentėjo nuo antsvorio ir sirgo diabetu. Ligą sukėlė dieta, kurioje buvo riebalų perteklius. Iš sergančių patinų paimta sperma ir po dirbtinio apvaisinimo kiaušinėliai persodinti sveikoms patelėms.
Surogatinių „motinų“ naudojimas leido išvengti atsitiktinų faktorių, kurie galėjo atsirasti, jei vaisius būtų pradėtas ir vystytųsi sergančių patelių organizme.
Tyrimas parodė, kad naujai gimusios pelės turėjo polinkį toms pačioms ligoms, kaip ir jų tėvas. Be to, naujos kartos patelėms nutukimas grėsė labiau nei patinams iš tos pačios vados, nors pastarųjų kraujyje gliukozės kiekio šuoliai buvo didesni nei patelių kraujyje.
Kol kas tikslaus paaiškinimo kodėl taip vyksta nėra. Mokslininkai polinkį tukti ir sirgti diabetu sieja su genetiniu paveldu ir tuo, kad dėl DNR modifikacijų sutrinka medžiagų apykaita. Nesveikas gyvenimo būdas tik paskatina nukrypimus nuo normos ir organizme „išjungia“ atskirus genus, kurie atsakingi už teisingą virškinimą bei medžiagų apykaitą. Deja, tačiau šis efektas gali išlikti kelių kartų genuose.
Būtent dėl tokio ilgalaikio paveldimumo pažeisti genai gali būti kalti dėl milžiniško cukrinio diabeto plitimo, kuris prasidėjo apie 1960 m.