Atkinso dieta – pagrindai

Šios, kaip ir dalies kitų, dietos pagrindas – mažas angliavandenių kiekis. Tačiau, skirtingai nei kitos svorio metimo metodikos, šioje mitybos sistemoje atsižvelgiama į individualias kiekvieno žmogaus savybes. Kiti lieknėjimo būdų kūrėjai, skirtingai nuo amerikiečio kardiologo Roberto Colemano Atkinso, linkę duoti tik bendrus patarimus visiems gyvenimo atvejams.

Žvelgiant kiek plačiau, Atkinso dieta šiek tiek panaši į kolegos Pjero Dukano sukurtą Dukano dietą. Svoris metamas vieną kartą, o po to žmogui visam gyvenimui tenka pakeisti pačią mitybos sistemą. Šiuo principu paremti ir garsioji Kremliaus dieta.

Dietos kūrėjas R. Atkinsas griežtai reikalauja lieknėjant nevartoti jokių vaistų. Tai reiškia, kad ši sistema tinka tik visiškai sveikiems žmonėms, o prieš jos imantis būtina pasitarti su gydytoju. Negalima ignoruoti ir to fakto, kad dėl angliavandenių ribojimo kraujyje kris cukraus kiekis. Sergant kai kuriomis ligomis tai pavojinga ir netgi gali baigtis mirtimi.

Dietos negalima praktikuoti nėščioms ir maitinančioms moterims. Tai draudžiama dėl jau minėtos priežasties – cukraus kiekio kraujyje svyravimų ir drastiškų medžiagų apykaitos pokyčių.

Atkinso mitybos sistema sudaryta iš dviejų etapų. Pirmoje fazėje, kurios trukmė 14 dienų, organizmas gauna minimalų kalorijų kiekį. Kūnas trūkstamomis reikalingomis kalorijomis apsirūpina skaidydamas sukauptus riebalus.

Prabėgus 14 dienų, kalorijų nebereikia skaičiuoti, tačiau ir toliau ribojamas angliavandenių kiekis. Čia prasideda šios sistemos sudėtingumas – kiek ir ko valgyti reikia nuspręsti pagal kiekvieną organizmą – nuolatinė svorio ir angliavandenių kontrolė liks visą gyvenimą.

Pirmąsias dvi savaites per parą angliavandenių negalima suvalgyti daugiau, kaip 20 gramų. Palyginimui, vidutiniškai žmogus šių maisto medžiagų per dieną gauna 40 gramų. Jei viršijama, organizmas angliavandenius verčia riebalais ir taip tunkama.

Nors iš pirmo žvilgsnio taip riboti mitybą sudėtinga, tačiau realiai angliavandenių iki 20 gramų per parą sumažinti gan paprasta. Tiesiog reikia atsisakyti saldintų arbatų ir kavos, greito maisto produktų, konditerijos gaminių, kepinių iš aukščiausios rūšies miltų. Šiuos gaminius galima keisti „leidžiamais“ produktais, kurių kiekis neribojamas. Tiesa, „neribojamas“ čia sąlyginis dalykas. Valgyti leidžiama tik tada, kai atsiranda aiškus alkio jausmas. Jokių užkandžių žiūrinti mylimą serialą.

Atkinso dietoje leidžiamų produktų sąrašas:

  • bet kokia žuvis.
  • bet kokia paukštiena, taip pat ir laukinės antys bei žąsys.
  • visi jūros produktai, išskyrus austres. Jų kiekis šiek tiek ribojamas.
  • kepti ir virti visų rūšių kiaušiniai
  • lydytas sūris
  • visos termiškai neapdorotos daržovės
  • visi švieži grybai

Papildomas draudimas – valgant baltymus (paukštiena ir mėsa) bei riebalus, vienu kartu negalima suvartoti visos dienos angliavandenių normos. Būtina išlaikyti bent 2 valandų tarpą. Jei valgote baltymus ir riebalus, dėl jų komponavimo jokių ribojimų nėra.

Draudžiami produktai:

  • bet koks alkoholis
  • transriebalai ir dirbtiniai riebalai bei jų pakaitalai
  • cukrus
  • vaisiai – juose daug angliavandenių
  • daržovės, kuriose daug krakmolo. Galima šiek tiek bulvių ar kukurūzų, tačiau jų kiekį reikia pasirinkti pagal Atkinso dietos receptą
  • konditerijos gaminiai
  • duonos gaminiai

Produktai, kurių vartojimas ribojamas:

  • kopūstai
  • žirniai
  • pomidorai
  • svogūnai
  • grietinė

Gerti galima paprastą ir mineralinį vandenį, nesaldintą arbatą ir kavą. Bet kokį gėrimą, kuriame nėra angliavandenių.

Antroji Atkinso dietos fazė:

Antroji dietos fazė paprastesnės nei pirmoji. Organizmas įpranta prie ribojimų ir susiformuoja tokia medžiagų apykaita, kad trūkstama energija imama iš riebalinių sankaupų.

Leidžiama angliavandenių norma apie 40 gramų – priklauso nuo kiekvieno organizmo. Tačiau dabar reikia nuolat kontroliuoti kūno svorį. Susikaupusius riebalus kūnas degins toliau, tačiau ne taip sparčiai, kaip pradžioje.

Kai tik pasiekia norimas svoris, į racioną lėtai grąžinami angliavandeniai. Jų atsargiai valgoma tol, kol svoris nepradeda didėti. Taip nustatoma individualia leidžiama dienos angliavandenių norma. Žmogus žino, kad jei valgys tiek pat ar daugiau, storės. Jei valgys mažiau, numes svorį.

Visą gyvenimą kontroliuoti mitybą neįmanoma. Daugelis žmonių atostogose ar pobūviuose neatlaiko ir valgo daugiau nei galima. Tačiau tai nėra bėda – grįžus prie 20 gr. angliavandenių galima grįžti prie norimo svorio.

Atkinso dietos privalumai

Iš vienos pusės ši mitybos sistema paprasta ir jos lengva laikytis. Ribojimai nėra drastiški. Be to, nereikalaujama valgyti reguliariai. Leidžiama valgyti produktus, kurie griežtai draudžiami kitose dietose – grietinė, kiaušiniai, sūris, mėsa ir mėsos gaminiai. Be to, jei spręsime pagal atsiliepimus, Atkinso sistema efektyvi – svoris kris lėtai, tačiau užtikrintai.

Atkinso dietos trūkumai

Atkinso dieta nėra pilnai subalansuota, nors žmogus, kuris jos laikosi, gauna daugiau naudingų medžiagų ir mineralų nei kitose kaloringumą ribojančiose dietose. Todėl gali prireikti maisto papildų. Trūkumas ir tas, kad visą gyvenimą reikės kontroliuoti vartojamų angliavandenių kiekį. Trūkumas ir nuolatinis receptų skaičiavimas.

Kitas gana reikšmingas niuansas – Švedijos mokslininkai konstatavo, kad šios dietos laikymasis gali sutrumpinti gyvenimą. Dėl baltymų pertekliaus gali būti pakenktos kepenys, užfiksuoti atvejai, kai ilgai laikantis šios sistemos sutriko inkstų veikla.

Ši dieta pakeitė jos autoriaus Roberto Colemano Atkinso gyvenimą. Praeito amžiaus pabaigoje jo Manchetene įkurtame alternatyvios medicinos centre dirbto 87 žmonės. Jis pats tikino, kad nuo antsvorio išgelbėjo 50.000 žmonių. Vien jo kompanija, įkurta prekiauti dietomis ir kitais produktais, 1998 m. gavo 100 JAV dolerių pajamų.

Pats daktaras 2003 m. mirė sulaukęs 72 m. – paslydo ir patyrė sunkią galvos traumą.

Panašūs straipsniai