Viduržemio jūros dieta – jos trūkumai ir privalumai

Viduržemio jūros dieta, kaip ir kai kurios kitos populiarios ir efektyvios lieknėjimo bei svorio palaikymo sistemos, nėra dieta tikrąja to žodžio prasme. Greičiau tai mitybos sistema, nes jos reikia laikytis praktiškai visą gyvenimą. Tradicinės dietos trunka tik tol, kol reikia numesti svorį – nuo dienos ir dviejų savaičių.

Viduržemio jūros dieta patraukli ir tuo, kad ji ne tik sureguliuoja svorį, bet ir naudinga sveikatai.

Reikalavimai Viduržemio dietai

Ji paremta trijų lygių maisto piramide. Kiekvienas lygis išskirstomas pagal tai, kaip dažnai maistas vartojamas – nuo kasdieninio, kartą per savaitę ir ne dažniau, kaip 1-2 kartus per mėnesį.

Papasakosime apie produktus, kuriuos reikia naudotis, jei norite laikytis šios mitybos sistemos. Pamėginsime paaiškinti ir kodėl ji laikoma sveika.

Vaisiai ir daržovės. Rekomenduojama valgytis sezoninį derlių, išaugintą atvirame grunte. Sakoma, kad tada, skirtingai nuo šiltnamių, augalai sukaupia daugiau naudingų medžiagų. Maiste gausu natūralių antioksidantų, kurie naikina vadinamuosius laisvuosius radikalus, kurie gali sukelti sunkias ligas. Tuo pačiu lėtėja senėjimo procesas ir gerėja sveikata.

Žuvis, jūros gėrybės. Šiuos produktuose slepiasi gausybė mangano, cinko, seleno ir daugybė mineralų. Jie padeda išsaugoti lygią odą, mažina bendrą organizmo rūgštingumą.

Alyvuogių aliejus. Pakankamai svarbi raciono sudėtinė dalis. Tačiau ta, kad gautumėte daugiau naudos, rinkitės šalto spaudimo nerafinuotą aliejų. Monosotieji riebalai, kurių daug šiame gaminyje, naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai. Jei alyvuogių aliejus per brangus, rinkitės bet kokį kitą augalinės kilmės aliejų. Patartina vartoti nerafinuotą ir šalto spaudimo.

Liesa mėsa. Aviena, veršiena, kiauliena, vištiena organizmui tiekia normaliai veiklai būtinus baltymus. Taip pat palaiko hemoglobino kiekį ir duoda medžiagas, reikalingas kraujo gamybai.

Pieno ir rauginti pieno produktai. Šis maistas užtikrina pakankamą lengvai įsisavinamo kalcio „tiekimą“. Šis medžiaga būtina kaulams, dantims, plaukams.

Kruopos iš pilno grūdo miltų ir makaronai. Tai Viduržemio dietos pagrindas, nes pilno grūdo produktai sudėtingų angliavandenių šaltinis. Būtent jie teikia energiją ir žvalumą. Be to, su šiuo maistu žmogus gauna ląstelieną, be kurios normaliai nefunkcionuoja žarnynas.

Viduržemio dietos meniu

Kaip jau minėjome, tai nėra dieta tiesiogine prasme, bet mitybos sistema. Pamėginkime suprasti, kaip maitintis, kad kūnas gautų kuo daugiau naudos. Taigi. Pirmajam lygiui – produktams, kuriuos galima vartoti kasdien – priskiriami vaisiai ir daržovės. Siūloma, kiek įmanoma, juos valgyti termiškai neapdorotus. Nors ir skanu, tačiau nerekomenduojama piktnaudžiauti saldžiais vaisiais – juos paprastai daug fruktozės, kuri didina cukraus kiekį kraujyje. Tuo pačiu nugula riebaliniu sluoksniu ir gadina kūno linijas. Tokius vaisius, kaip ir krakmolingas daržoves, reikėtų valgyti pirmoje dienos pusėje.

Tačiau leidžiami įvairūs sūriai, natūralūs nesaldinti jogurtai, riešutai, ankštinės kultūros, alyvuogių ir kitas augalinis aliejus, pilno grūdo makaronai, duona, košės (išimtis manų košė). Taip pat įvairūs prieskoniai ir prieskoninės žolės. Kasdien išgerkite bent 6–8 stiklines vandens.

Kasdieninį meniu reikėtų sudėlioti taip, kad angliavandenių (duonos, košių, vaisių, daržovių) būtų apie 50%, riebalų (pagrindas alyvuogių aliejus) iki 30%, baltymų (mėsa, žuvis, kiaušiniai, ankštiniai augalai) – 20%.

2–3 kartus per savaitę reikia valgyti šiuos produktus: triušieną, paukštieną, žuvį, kiaušinius. Keletą kartų per mėnesį leidžiama valgyti vadinamą „raudoną“ mėsą – jautieną, kiaulieną. Retkarčiais galima paragauti ir saldumynų.

Patariama iš savo meniu visiškai išmesti konservuotus produktus ir maistą, kurį gaminant naudojami konservantai bei dažikliai, saldžius gazuotus gėrimus ir didesnį kiekį alkoholio. Vietoj cukraus naudoti medų ir jo kiekį riboti. Kaip ir daugelyje kitų sveiko gyvenimo būdų sistemų, rekomenduojamas sportas ar judėjimas gryname ore.

Viduržemio jūros dietos meniu pavyzdžiai

Pateikiame keletą pavyzdžių, kurie leis lengviau suprasti, kaip reikia teisingai laikytis šios mitybos sistemos ir tuo pačiu skaniai bei sočiai valgyti.

Pusryčiams tiks šie patiekalai:

  • avižinė košė su pienu ir sezoniniais vaisiai;
  • vaisių salotos, pagardintos nesaldintu jogurtu arba kefyru;
  • varškės užkepėlė;
  • dviejų kiaušinių omletas su gabalėliu duonos ar duoniuku.

Užkandžiui priešpiečiams tiks šie produktai:

  • stiklinė nesaldaus jogurto ar kefyro;
  • vaisius;
  • puodelis arbatos su avižiniu sausainiu.

Pietaujant siūloma rinktis keletą patiekalų:

  • sumuštinis su pilno grūdo duona ir tunu, keletas pomidorų, vaisius;
  • ryžiai ir daržovių ragu, keletas sūrio gabalėlių;
  • daržovių troškinys ir garuose virta žuvis.

Keletas pavakarių variantų. Kęsti alkį nebūtina.

  • save galima palepinti mėgiamų riešutų porcija – apie 30 gr.
  • pilno grūdo duonos sumuštinis su gabalėliu sūrio ir vyšniniais pomidorai.
  • galima suvalgyti vaisių, arba 30 gr. džiovintų vaisių.

Viduržemio dietos vakarienei galima pasimėgauti tokiu meniu. Kai kuriems patiekalams netgi nereikalingi receptai:

  • fetos sūrio salotos su avokadu, aisbergo salotomis, vyšniniais;
  • orkaitėje kepta žuvis su sūriu рыба;

Vienas iš pagrindinių šios mitybos sistemų privalumų – leidžiama tiek produktų, kad iš jų galima pagaminti daugybę nesikartojančių patiekalų.

Viduržemio dietos trūkumai

Kadangi tai ne trumpalaikė dieta, kai pagrindas būna apriboti kalorijų skaičių, o ilgalaikė mitybos sistema, medicininių ribojimų nėra. Tik reikia rinktis produktus, kuriems nesate alergiški. Tačiau tai nereiškia, kad prieš pereinant prie šio gyvenimo būdo nereikia konsultuotis su mediku. Sergant kai kuriomis ligomis reikalinga speciali dieta, kurios negalima įsprausti į vieną ar kitą sistemą.

Viduržemio jūros dietos privalumai:

  1. Pagrindinis šios sistemos pranašumas tas, kad ji pakankamai saugi ir naudinga organizmui.
  2. Kitas privalumas tai leidžiamų produktų įvairovė. Galima rinktis gausybę patiekalų, todėl tas pats valgis nenusibos.
  3. Kai kuriais duomenimis, šis dieta gali padėti sumažinti onkologinių ir širdies bei kraujagyslių susirgimų riziką.
  4. Šalutinis privalumas – ši dieta žmones tiesiog pripratina maitintis sveikiau ir rūpintis savo kūnu.

Viduržemio dietos trūkumai

Vienas iš nedaugelio trūkumų – ši sistema netiks tiems, kurie nori lieknėti greitai. Gyvenant pagal šią mitybos sistemą greitai numesti svorį nepavyks. Kol organizmas išsivalys, pripras prie naujo maisto ir valgio režimo, praeis kelios savaitės, o gal ir mėnesiai. Tik tada, pamažu, pradėsite matyti pokyčius. Kaip rodo ją pamėgusių atsiliepimų, ši dieta ne tik gerina kūno linijas, bet ir pagerina savijautą.

Panašūs straipsniai