Neigiamas kalorijų skaičius – ar tokie produktai egzistuoja

Vienas iš mitų apie sveiką maistą byloja, kad yra maisto produktų, kuriuos galima valgyti neribotai, kiek telpa, ir tuo pačiu mesti svorį. Paslaptis glūdi vadinamose neigiamos kalorijose.

Neigiamą kaloringumą propaguojantys ekspertai sako, kad kai kuriuose produktuose kalorijų tiek mažai, jog organizmas sunaudoja daugiau energijos šiuos vaisius ir daržoves virškindamas nei iš jų pasiima. Tuo pačiu, jei misite vien tik tokiais produktais, būsite sotus ir lieknas bei sėkmingai mesite svorį.

Prie maisto su neigiamu kaloringumu priskiriamos visos kopūstų rūšys, agurkai, pipirai, pomidorai, obuoliai ir kai kurios citrusinių vaisių rūšys.

Pavyzdžiui, didelė brokolių lėkštėje 45 kilo kalorijos. Pagal neigiamo kaloringumo teoriją, virškinant šį kiekį kūnas ir sunaudos tas pačias 45 kilo kalorijas. Todėl nebeliks nieko, kas galėtų virsti riebalais ant mūsų pilvo. Tačiau realiai šios lėkštės brokolių įsisavinimas iš mūsų organizmo atims tik 5 kilo kalorijas.

Mokslininkai šią teoriją taip pat vertina gana skeptiškai ir sako, kad tai tik dar viena teorija, kurios pagrįstumas abejotinas. Šios hipotezės nepatvirtina moksliniai tyrimai. Tuo labiau, kad, kaip rašo tyrėjai iš „Examine“ niekas nevertina vadinamojo terminio efekto – kilokalorijų kiekis, skiriamas maisto įsisavinimui. Kuo daugiau maisto vienu kartu suvalgoma, tuo daugiau kalorijų reikia skirti jam suvirškinti.

Nesvarbu kaip mažai kalorijų turi maistas, tačiau vien terminiam efektui atiteks nuo 3 iki 30% visos maistinės vertės. Trumpai kalbant, mes niekaip negalime virškindami 100 kilokalorijų sunaudoti tas pačias 100 kilokalorijų. Daugiausia, kaip rodo tyrimai, galime suvartoti 30 kilokalorijų.

Įdomu ir tai, kad tie patys 30% maisto virškinimui vartojami skaidyti ne salotoms, bet baltymams.

Angliavandenių terminis efektas 5-10%. Pavyzdžiui, jei mes suvalgysime obuolį, kurio kaloringumas 50 kilokalorijų, jo virškinimui kūnas skirs 2,5–5 kilokalorijas. Visa kita nukeliaus palaikyti kūno gyvybingumui.

Tačiau ne viskas prarasta. Tyrėjai iš „Examine“ visgi pripažįsta, kad kartais teoriškai neigiamas kaloringumas galimas. Tačiau tam reikia papildomo katalizatoriaus, kuris ir padidina virškinimo metu sudeginamų kalorijų kiekį.

Pavyzdžiui, greipfrutuose esantis sinefrinas ir naringinas gali padidinti kalorijų vartojimą, tačiau ir šie priedai nesukelia „neigiamo kaloringumo“.

Mokslininkai sako, kad lieknėjimas vartojant produktus iš „neigiamo kaloringumo“ maisto sąrašo būna ne dėl to, kad virškinant pradedama naudoti daugiau kalorijų. Tiesiog šio maisto kaloringumas mažas, jame daug vandens ir ląstelienos. Žmonės tiesiog gauna mažiau kalorijų nei jiems reikia kasdieniai veiklai ir organizmas priverstas skaidyti riebalinį sluoksnį.

Panašūs straipsniai